Przekraczamy Granice 2014-2020

Fundusze mikroprojektów

Gmina Świerklany nową Gminą członkowską naszego Stowarzyszenia

2015-09-18
W dniu 18 września 2015 roku w Wodzisławiu Śląskim odbyło się 46. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry (polskiej części Euroregionu Silesia). Walne Zebranie to organ stanowiący Stowarzyszenia, który do 18 września 2015r. liczył 22 gminy członkowskie. Jednym z ważniejszych punktów obrad Walnego Zebrania w Wodzisławiu Śląskim było podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia w poczet Członków Stowarzyszenia Gminy Świerklany (powiat rybnicki). To już 23. Gmina członkowska. W 1998 roku, kiedy powstawał Euroregion Silesia, jego bazę członkowską stanowiły tylko 2 czeskie miasta i 7 polskich gmin i miast. W ciągu ponad 17 lat liczba członków znacznie się zwiększyła. Cieszy nas, że kolejna Gmina przystąpiła do naszego Stowarzyszenia. Liczymy na udaną współpracę!

 

 

Gmina Świerklany jest częścią powiatu rybnickiego należącego do województwa śląskiego. Usytuowana jest ona w środkowo-zachodniej części Górnośląskiego Zagłębia Węglowego, w środku kwadratu utworzonego przez cztery duże miasta Rybnickiego Okręgu Węglowego: Rybnik, Żory, Jastrzębie i Wodzisław Śląski.

Do centrów tych miast jest po około 10 km. W skład gminy wchodzą trzy sołectwa: Jankowice, Świerklany Dolne i Świerklany Górne, należące do jednych z najstarszych osad w regionie. Na koniec czerwca 2014 roku Gmina Świerklany liczyła 11 831 mieszkańców. Placówki oświatowe stanowią 3 przedszkola, 3 szkoły podstawowe oraz 2 gimnazja. Potrzeby kulturalne mieszkańców gminy zaspokaja Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji oraz Gminna Biblioteka Publiczna. Usługi z zakresu opieki medycznej świadczą 2 Niepubliczne Zakłady Opieki Zdrowotnej w ośrodkach zdrowia mieszczących się w Jankowicach i Świerklanach. Działalność placówek służby zdrowia uzupełniają 2 Niepubliczne Zakłady Stomatologiczne i apteka. W Gminie Świerklany działają dwa Ludowe Kluby Sportowe: FORTECA Świerklany i ORZEŁ Jankowice. Nadal na terenie gminy prowadzą swą eksploatację kopalnie: KWK Jankowice, KWK Chwałowice oraz KWK Borynia. Usytuowany w Świerklanach zjazd z autostrady A1 czyni gminę atrakcyjnym miejscem dla inwestorów. Z Gminy Świerklany blisko jest również do granicy z Czechami w Chałupkach - około 25 km.

Krajobraz gminy jest charakterystycznym krajobrazem ziemi rybnicko-wodzisławskiej i stanowi osobliwość niespotykaną na całej ziemi śląskiej. Urozmaica go pas najwyższych wzniesień Płaskowyżu Rybnickiego. Na granicy Jankowic i Świerklan znajduje się duży kompleks leśny (352 ha) z drzewostanem stanowiącym niegdyś fragment Puszczy Pszczyńsko-Raciborskiej. Poza lasami i urozmaiconą rzeźbą terenu, dominującym rysem w krajobrazie są pola orne rozłożone na łagodnych stokach niewysokich wzniesień w Świerklanach Górnych i Dolnych.

Gmina Świerklany może pochwalić się również obiektami zabytkowymi takimi jak kościół pw. Bożego Ciała w Jankowicach, który zbudowany został prawdopodobnie około roku 1670. Fundatorem kościoła był hrabia Ferdynand Leopold Oppersdorf, który podjął decyzję o budowie świątyni za namową rybnickiego proboszcza ks. Krzysztofa Goworka. W sołectwie Jankowice znajduje się studzienka, której historia jest ściśle związana z dziejami jankowickiego kościoła oraz z podaniem o księdzu Walentym. Początkowo w Studzience znajdowało się tylko źródło, którego woda zasłynęła w okolicy cudownymi właściwościami - miała nieść uzdrowienie w chorobach. Studzienka stała się miejscem licznych uroczystości religijnych oraz pielgrzymek. W Świerklanach Dolnych znajduje się nowy, neobarokowy kościół pw. św. Anny wybudowany w latach 1929-30 w miejscu starego drewnianego kościółka, pochodzącego z XVII wieku, który spłonął w listopadzie 1928 roku. Projekt nowego kościoła opracował architekt J. Affa z Raciborza, który kierował również całością prac budowlanych.

 

 

Źródło: http://www.swierklany.pl

Przekraczamy Granice 2014-2020 Euroregion Silesia
Projekt pt. "20 lat współpracy transgranicznej w Euroregionnie Silesia" jest współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP "Przekraczamy granice"