Przekraczamy Granice 2014-2020

Fundusze mikroprojektów

Nowe Gminy Członkowskie Euroregionu Silesia - Gaszowice i Nędza

2015-05-29
Kiedy powstawało nasze Stowarzyszenie w roku 1998 liczyło ono 7 gmin. Ilość naszych gmin członkowskich rosła w bardzo szybkim tempie. Już trzy lata później było ich aż 19. Następnie na przestrzeni 10 lat istnienia Stowarzyszenia liczba członków uległa niewielkiej zmianie. Od kilku lat natomiast można zauważyć coraz większe zainteresowanie naszym Stowarzyszeniem, ale i nie tylko. Rośnie przede wszystkim zainteresowanie współpracą transgraniczną, rozwojem kultury, edukacji i sportu oraz poprawieniem komfortu życia mieszkańców po obu stronach polsko-czeskiej granicy. W poprzednim, 2014 roku do naszego Stowarzyszenia przystąpiła Gmina Jejkowice, a dziś znowu możemy pochwalić się kolejnymi nowymi gminami członkowskimi: Gminą Gaszowice oraz Gminą Nędza.

W dniu 21.05.2015r. w Krawarzu (Czechy) odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Gmin Dorzecza Górnej Odry (polskiej części Euroregionu Silesia). Jednym z punktów obrad było przyjęcie uchwały w sprawie przystąpienia Gmin: Gaszowice oraz Nędza do naszego Stowarzyszenia. Na chwilę obecną mamy już łącznie 22 Gminy Członkowskie. Jest nam bardzo miło, że kolejne dwie gminy wyraziły chęć współpracy z naszym Stowarzyszeniem.

Gmina Gaszowice jest gminą wiejską położoną w województwie śląskim, w powiecie rybnickim. Powstała w roku 1973.

Jej powierzchnia wynosi 1958 ha. Gmina Gaszowice sąsiaduje z innymi naszymi gminami członkowskimi, a są to: od zachodu i północy gmina Lyski, od wschodu gmina Jejkowice, a od południa Miasto Rydułtowy (powiat wodzisławski). Według danych z dnia 31.12.2013r. gminę zamieszkiwało 9180 osób. W skład gminy wchodzi 5 sołectw: Gaszowice, Szczerbice, Piece, Czernica i Łuków Śląski. Na jej terenie mieszczą się 3 szkoły podstawowe (jedna z nich widoczna jest na fotografii), 2 przedszkola oraz gimnazjum.

Urząd Gminy Gaszowice

Szkoła Podstawowa im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Czernicy

 

Dzięki dobrej lokalizacji, z gminy można dojechać bez problemu do Rybnika, Rydułtów i Raciborza. Jednym z wielu atutów Gaszowic jest ukształtowanie terenu. Na obszarze gminy znajdują się liczne tereny leśne, które są częścią kompleksu sąsiadującego z Zalewem Rybnickim. Ponadto Gmina Gaszowice leży w kotlinie raciborsko – oświęcimskiej, 8 kilometrów na zachód od Rybnika w otulinie Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich.

Gmina Gaszowice może pochwalić się wieloma miejscami, które warto odwiedzić. Jednym z nich jest widoczny na zdjęciu Zameczek w Czernicy. Powstał on prawdopodobnie w XIX wieku. Jest najokazalszym obiektem dawnej architektury w Czernicy. Aktualnie mieści się w nim Ośrodek Kultury.

Ośrodek Kultury „Zameczek” w Czernicy

Opracowano na podstawie: www.gaszowice.pl, www.zameczekczernica.pl

-----------------

Gmina Nędza jest gminą wiejską położoną w województwie śląskim, w powiecie raciborskim.

Gmina zajmuje obszar 5 714 hektarów, co plasuje ją wśród średnich gmin (pod względem wielkości) województwa śląskiego. Gmina Nędza podobnie jak gmina Gaszowie graniczy z innymi naszymi gminami członkowskimi: od północy i wschodu z gminą Kuźnia Raciborska, od południa z gminą Lyski i Raciborzem, a od zachodu z gminą Rudnik. Według danych z dnia 31.12.2013r. gminę zamieszkiwało 7059 osób. Na gminę składają się następujące sołectwa: Nędza, Zawada Książęca, Babice, Górki Śląskie, Ciechowice, Szymocice oraz Łęg.

 

Na obszarze gminy istnieją dogodne połączenia drogowe ze wszystkimi większymi miastami w regionie.

Ze wszystkich gmin wiejskich powiatu raciborskiego gmina Nędza wyróżnia się najwyższym stopniem lesistości i jednocześnie najniższym procentem użytków rolnych. Wszystkie lasy gminy mieszczą się w granicach Parku Krajobrazowego Cysterskie Kompozycje Rud Wielkich. Lasy otaczające stawy rybne położone
w południowej części gminy, stanowią rezerwat przyrody Łężczok (jeden
z najpiękniejszych polskich rezerwatów leśno-stawowych).

Gmina Nędza, fot. coptercamera

Łężczok, fot. Tomasz Szczansny

 

Ponieważ prawie połowę powierzchni gminy stanowią lasy, gmina zasłużyła sobie na miano najczystszej ekologicznie gminy w całym województwie śląskim.

 

Nędza może pochwalić się organizowanymi od wielu lat trzydniowymi festynami majowymi. Dzięki bogatej ofercie ośrodków wypoczynkowych na terenie Nędzy, festyn co roku przyciąga tłumy widzów z naszego regionu.

 

fot. Sabina Mostek, UG Nędza

 

W tym roku również byliśmy świadkami festynu, który odbył się w dniach 1 – 3 maja. Była to już XXII edycja festynu majowego w Nędzy, na której nie zabrakło koncertów znanych gwiazd i oczywiście sporej dawki dobrej energii.

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszych nowych gmin członkowskich.

 

Opracowano na podstawie: www.nedza.pl

 

Przekraczamy Granice 2014-2020 Euroregion Silesia
Projekt pt. "20 lat współpracy transgranicznej w Euroregionnie Silesia" jest współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP "Przekraczamy granice"