Przekraczamy Granice 2014-2020

Fundusze mikroprojektów

Oficjalne otwarcie wieży widokowej „Halaška” w Budišov nad Budišovkou w ramach realizacji projektu „Silesianka“

2021-10-04
Dnia 30.09.2021 r. w Budišov nad Budišovkou odbyło się oficjalne otwarcie nowo wybudowanej wieży widokowej, która powstała w ramach realizacji naszego projektu “Silesianka”- szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia, dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska.

Wieżę nazwano „Halaška” na cześć naukowca Františka Ignácego Kassiána Halaški, który urodził się w 1847 roku w miejscowości Budišov nad Budišovką. Pan Halaška zajmował się m.in. przyrodą, fizyką, matematyką i astronomią, był rektorem uniwersytetów w Pradze i Wiedniu.

Wieża widokowa została zbudowana w 2021 roku, na szczycie Kopřivnej (641 m) w Niskim Jesioniku. Ma rzut kwadratu i szklany dach do obserwacji nocnego nieba. Od Pradziada przez Kružberską zaporę, Nizinę Opawską i Ostrawską po Beskidy – taki widok można ujrzeć z platformy widokowej, na którą prowadzą 144 stopnie. Wieża wznosi się na wysokość 29 m. Nowy obiekt to jeden z 34 wież i platform nowego, kompleksowego, transgranicznego produktu turystycznego o nazwie "Silesianka", który łączy wszystkie istniejące wieże i platformy widokowe na terenie Euroregionu Silesia oraz nowe wieże w jeden nowy produkt turystyczny.

W otwarciu baszty wzięli udział m.in. przedstawiciele partnerów projektu oraz mieszkańcy pogranicza polsko-czeskiego. Euroregion Silesia CZ reprezentował Bc. Roman Tománek, Stowarzyszenie Gmin Dorzecza Górnej Odry Dyrektor Sekretariatu Daria Kardaczyńska, Miasto Wodzisław Śląski Zastępca Prezydenta Wodzisławia Śląskiego  Wojciech Krzyżek oraz przedstawiciel Obec Jeseník nad Odrou. Gości powitał Starosta Města Budišov nad Budišovkou  Patrik Schramm.  

Wieża jest dostępna dla odwiedzających przez cały rok bezpłatnie.

 

 

Przekraczamy Granice 2014-2020 Euroregion Silesia
Projekt pt. "20 lat współpracy transgranicznej w Euroregionnie Silesia" jest współfinansowany ze środków
Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP "Przekraczamy granice"